"Tylko dla orłów", czyli brawurowa akcja brytyjskich komandosów [RECENZJA]

Grupa komandosów musi dotrzeć do niemieckiej twierdzy położonej w Alpach, by uwolnić więzionego tam generała, głównego koordynatora planowanej inwazji aliantów. Ale w oddziale kryją się zdrajcy.

Multimedia

NASZA OCENA: 10/10

Początek 1944 r. Hitlerowcy przechwycili aliancki samolot, na pokładzie którego znajdował się amerykański generał George Carnaby (Robert Beatty). Świadomi, jak ważną jest personą, przenieśli go do doskonale strzeżonego zamku Schloss Adler w Alpach Bawarskich. Sytuacja jest bardzo poważna, bowiem generał posiada ważne informacje dotyczące planowanej inwazji na Normandię i jeżeli hitlerowcy je wydobędą, operacja może ponieść klęskę. Brytyjski wywiad organizuje więc specjalną akcję: dowodzony przez majora Johna Smitha (Richard Burton) oddział komandosów, wśród których jest amerykański porucznik Morris Schaffer (Clint Eastwood), zostaje zrzucony w pobliżu zamku z zadaniem odbicia generała. Pomagają im jeszcze dwie agentki działające w tej okolicy. Akcja jest precyzyjnie przygotowana, jednak okazuje się o wiele bardziej skomplikowana, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

"Tylko dla orłów” to jeden z najpopularniejszych filmów o II wojnie światowej. Zrealizowany przez Briana G. Huttona według powieści Alistaira MacLeana z realiami obchodzi się dość swobodnie. To cecha charakterystyczna tego pisarza: punkt wyjścia jest bardzo realistyczny, ale reszta już balansuje na krawędzi prawdopodobieństwa. Tak było w bardziej gwiazdorskich i popularniejszych (choć mimo wszystko gorszych) „Działach Navarony” (1961) Johna L. Thompsona, tak jest i tutaj. Za to film imponuje jako widowisko: wysokogórska sceneria w jakich musi być przeprowadzona ryzykowna operacja, stworzyła realizatorom idealną szansę na powstanie znakomitego, efektownego, do dziś budzącego emocje kina. I oni jej nie zmarnowali.

Andrzej Bukowiecki

Angielski film wojenny 1969, reż. Brian G. Hutton

"Tylko dla orłów". Sprawdź datę emisji

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • aga (gość)

    Ile razy można oglądać ten film??

    28.05.2016 17:46

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×