"Wierny ogrodnik". Kiedy spotkają się dwa światy [RECENZJA]

Ukochana żona przebywającego w Kenii dyplomaty Justina Quayle'a pada ofiarą morderstwa. Wbrew naturze mężczyzna postanawia porzucić garnitur urzędnika i rozpocząć prywatne śledztwo.

Multimedia

NASZA OCENA: 7/10

Thriller polityczny i opowieść o miłości, w wydaniu brazylijskiego reżysera Fernando Meirellesa (rewelacyjne „Miasto Boga”, „Miasto ślepców”). Ekranizacja powieści Johna le Carré, który wyznał, że choć przed kamerą zmieniono wszystkie sceny i dialogi, nie widział lepszej filmowej wersji utworu literackiego.

Frapujący „Wierny ogrodnik” zdobył Oscara i Złoty Glob dla Rachel Weisz jako najlepszej aktorki w roli drugoplanowej, nominacje do Oscara za scenariusz-adaptację (pióra Jeffreya Caine’a), muzykę (Alberto Iglesiasa) i montaż autorstwa Claire Simpson, zaś do Złotego Globu – za reżyserię i dla najlepszego filmu.

Uprawa roślin to ulubione zajęcie angielskiego dyplomaty Jeffreya Quayle’a (Ralph Fiennes). Pasujące do niego, gdyż Jeffrey jest układny: akceptuje prawa natury i polityki. Tak będzie nawet wtedy, gdy pozna, a potem poślubi, żarliwą aktywistkę polityczną, Tessę (Weisz): w imię łączącego ich uczucia nie wtrąca się w „zwariowane” naprawianie przez nią świata. Lecz kiedy ukochana żona zginie, prawdopodobnie zamordowana gdzieś w Afryce i zarówno tamtejsze, jak i brytyjskie władze nie zechcą wyjaśnić tajemnicy jej śmierci, flegmatyczny Anglik sam stopniowo przeobrazi się w człowieka czynu. Jeffrey, podjąwszy niedokończone przez Tessę śledztwo w sprawie koncernów farmaceutycznych, odkrywa ich działania, od których włos jeży się na głowie. Wewnętrzna przemiana bohatera, której towarzyszy pogłębiająca się miłość do zmarłej żony, w miarę poznawania przez Jeffreya heroicznej przeszłości Tessy, stanowi główny wątek „Wiernego ogrodnika”.

W filmie największe wrażenie robią sekwencje afrykańskie, nakręcone w stylu reportażu, z udziałem miejscowej ludności i – znakomitego w roli drugoplanowej – Pete Postlethwaite’a.

Andrzej Bukowiecki

WRÓĆ DO PROGRAMU TV!

Komentarze

Skomentuj
  • EZ (gość)

    Jeffreya Quayle’a ? Naprawdę? ile razy można powtarzać błąd w tak krótkim tekście. Przecież to Justin Quayle!

    04.08.2019 23:32

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×