WOŚP 2019. Pogrzeb Pawła Adamowicza w Gdańsku. Rodzina, aktorzy, politycy, dziennikarze i tłum gdańszczan żegnają prezydenta

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku trwają uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza. Uczestniczą w nich między innymi przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Są także ministrowie rządu, byli prezydenci i byli premierzy, aktorzy i muzycy. Urna z prochami Pawła Adamowicza została wystawiona przed ołtarzem.

Multimedia

Pogrzeb Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej w Gdańsku

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia 2019 roku w Gdańsku na skutek ciosów nożem zadanych przez Stefana W. w niedzielę, 13 stycznia, na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego śmierć wstrząsnęła całą Polską. W sobotę (19.01) w Bazylice Mariackiej trwa pogrzeb tragicznie zmarłego prezydenta. W uroczystości uczestniczą nie tylko najbliżsi i przyjaciele Pawła Adamowicza oraz tłum gdańszczan.

Gwiazdy poruszone śmiercią Prezydenta Gdańska. "Wszystkim nam potrzebny jest twardy reset"Zobacz więcej

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku obecni są również: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, były prezydent Aleksander Kwaśniewski z żoną Jolantą Kwaśniewską, Lech Wałęsa z żoną Danutą Wałęsą oraz Bronisław Komorowski z żoną Anną Komorowską. Oprócz tego premierzy: Ewa Kopacz, Waldemar Pawlak, Marek Belka i Kazimierz Marcinkiewicz, były prezydent Niemiec Joachim Gauck. Wśród uczestników uroczystości znaleźli się też m.in. Ryszard Petru, Włodzimierz Czarzasty, Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wielu posłów (wśród nich. Grzegorz Furgo, Henryka Krzywonos. poseł Dorota Arciszewska, Janusz Śniadek). Nie zabrakło też osób ze świata mediów. W Bazylice Mariackiej pojawiła się m.in. aktorka Dorota Stalinska, dziennikarka Monika Olejnik, Adam Michnik, Jerzy Owsiak i Marian Krzaklewski.

Śmierć nie oddziela nas wzajem od siebie, pozostajemy w głębokiej łączności z tym, kogo żegnamy na drodze do wieczności. On nas tylko na tej drodze wyprzedził, nagle i niespodziewanie. Wszyscy ta drogą podążamy - mówił podczas kazania abp Gądecki.

Artyści jednoczą się dzięki Dodzie! Zagrają koncert przeciwko nienawiści!Zobacz więcej

Źródło: TVN24, x-news

Poruszająca homilia arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia

Pogrążona w smutku i żałobie rodzino: Pani Magdaleno, ukochane Córki, czcigodni Rodzice [...] Jesteśmy tu dziś w Bazylice Mariackiej, aby otoczyć modlitwą pożegnania naszego brata Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, oddać mu ostatnią posługę: braterstwa, szacunku i uznania, i wyrazić naszą solidarność z rodziną prezydenta. Aby nagle przerwane życie pana prezydenta włączyć w paschalne misterium śmierci Pana Jezusa. Śmierć nie oddziela nas nawzajem od siebie, pozostajemy nadal w łączności z tym, który odchodzi [...] Niedawny zwycięzca w wyborach na fotel prezydenta Gdańska, wychylony ku przyszłości, ku planom i marzeniom, które były przed nim i z którymi miał się zmierzyć. 21 grudnia ułyszałem po raz ostatni jego mocny głos. Dzwonił z Los Angeles z życzeniami. Cieszył się m.in. ze słońca , którego tam nadmiar, a którego tutaj zabrakło. Prosiłem go wtedy, żeby przywiózł trochę tego słońca. A już 13 stycznia doszło do porażającej tragedii. Byłem tamtej nocy na Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Widziałem już nieprzytomnego pana prezydenta, i walczących o jego życie lekarzy. Modliliśmy się o cud, wiedząc, jak ciężki jest stan. Ale przy prezydenckim łóżku stanął anioł śmierci. 13 stycznia miała miejsce porażająca zbrodnia, wstrząsnęła milionami serc. Tamtej nocy byłem w szpitalu i widziałem lekarzy walczących o jego życie, modliliśmy się o cud, ale Pan ludzkich losów zdecydował inaczej, bowiem przy szpitalnym łóżku prezydenta stanął anioł śmierci i przeprowadził na drugą stronę życia, ku Chrystusowi - mówił abp Głódź.

Gdańszczanie o prezydencie Pawle Adamowiczu

-On jest ciągle z nami. My się z nim nie pożegnaliśmy – tak o Pawle Adamowiczu mówiła ze łzami w oczach mieszkanka Gdańska w materiale TVN24. Podczas tak zwanej "Pustej nocy" mieszkańcy Gdańska wspominali zamordowanego prezydenta. Spotkanie w kościele św. Jana nawiązywało do zwyczaju wywodzącego się z tradycji kaszubskiej. Polega na modlitewnym czuwaniu przy zmarłym podczas wieczoru i nocy poprzedzającej pogrzeb. -Wszyscy gdańszczanie są wstrząśnięci. Trudno się z tym pogodzić. W hołdzie dla prezydenta poświęcamy tę chwilę – tłumaczył jeden z uczestników czuwania. -Oby to miało owoce prowadzące do jedności społecznej i zjednoczyło cały naród. Pan prezydent jest z nami. Żegnamy panie prezydencie – dodała mieszkanka Gdańska.

W galerii możecie zobaczyć zdjęcia z pogrzebu prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza.

Zobacz galerię

Zobacz więcej wideo na kanale Youtube Telemagazynu!

Komentarze

Skomentuj
 • Ewa (gość)

  Zginął człowiek na oczach milionów. Czy polityczne czy nie, skończmy z tym! Czesław Niemen,, dziwny ten świat " się kłania.

  20.01.2019 21:27
 • do "zgoda narodowa" (gość)

  masz dowody - idź nimi do prokuratury, nie masz dowodów - zamilcz

  20.01.2019 13:47
 • teresa i wojtek (gość)

  Jurek dziekujemy

  19.01.2019 18:46
 • zgoda narodowa (gość)

  nowy święty

  to pewnie za te ukradzione kamienice i nieujawnione w oświadczeniach majątkowych konta bankowe

  19.01.2019 18:36

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×