"Wróg publiczny". Kolejny spisek w łonie amerykańskiego wywiadu [RECENZJA]

W ciągu jednego dnia ustabilizowane i pełne sukcesów życie młodego prawnika Roberta Deana rozpada się. Staje się on ofiarą spisku przygotowanego przez skorumpowanego urzędnika Thomasa Reynoldsa.

Multimedia

NASZA OCENA: 8/10

Zostaje zamordowany kongresmen. Zajście przypadkowo rejestruje kamera ornitologa Daniela Zavitza. Gdy mężczyzna ucieka przed mordercami, spotyka dawnego kolegę, prawnika Roberta Claytona Deana (Will Smith) i chowa w jego torbie kasetę z nagraniem. Chwilę później ginie. Nieświadomy niczego adwokat nieoczekiwanie traci pracę, jego karty kredytowe przestają działać, a żona wyrzuca go z domu. Staje się ściganym przestępcą. Pomóc może mu tylko były pracownik służb wywiadowczych, tajemniczy Brill (Gene Hackman).

Amerykanie mają obsesję na punkcie swojej wolności. I boją się, że rządzący nimi ludzie próbują tę wolność ograniczyć. A zabójstwa Johna i Roberta Kennedych, Watergate i inne afery, w które zamieszane były najwyższe władze USA, potwierdzają tylko prawdziwość tych teorii. Stąd taka popularność filmów mówiących o spiskach w łonie tajnych agencji.

„Wróg publiczny” jest o tyle ciekawy, że pokazuje, jak wielkie istnieją możliwości inwigilacji i manipulacji elektronicznej. A rolę jedynego człowieka, który potrafi przechytrzyć elektronicznych szpiegów gra Gene Hackman. Ten sam, który w słynnej „Rozmowie” (1974) Francisa F. Coppoli jest mistrzem podsłuchów. Przypadek?

Piotr Radecki

Dramat sensacyjny USA 1998, reż. Tony Scott

"Wróg publiczny" w tv. Sprawdź datę emisji!

WRÓĆ DO PROGRAMU TV

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×