Jerzy Trela: pół wieku miłości i dwie dekady trudnej walki. Miał być kolejarzem, a za sprawą "plastyka" trafił do panteonu polskich aktorów

Jerzy Trela był aktorem wybitnym - jego talent i doświadczenie czyniły go jednym z najcenniejszych ludzi kultury. Tymczasem Jerzy Trela pozostawał całe życie człowiekiem skromnym, który nie szukał poklasku. Doświadczył piękna miłości, która trwała pół wieku i horroru choroby, z którą walczył przeszło dwie dekady. Przypominamy sylwetkę i historię życia Jerzego Treli, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów.

Multimedia

Jerzy Trela - data urodzenia, data śmierci, pochodzenie

Jerzy Trela urodził się 14 marca 1942 r. w Leńczach, położonej w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Kalwaria Zebrzydowska wsi. Trela był w życiu nie tylko aktorem - spełniał się również jako pedagog, profesor sztuk teatralnych oraz poseł na Sejm PRL IX kadencji. Nie sposób opisać pokrótce dorobku Treli, który zmarł 15 maja 2022 r. w Krakowie po dwóch dekadach walki z chorobą.

Pogrzeb Jerzego Treli. Ostatnie pożegnanie wybitnego aktora. Wśród żałobników Jerzy Stuhr, Anna Dymna i Tomasz KarolakZobacz więcej

Wykształcenie i początki Jerzego Treli: od lalkarstwa po scenę

Jerzy Trela urodził się w rodzinie kolejarzy. Początkowo wszyscy w rodzinie aktora sądzili, że obierze tę samą drogę, co jego ojciec. Tymczasem młody Trela doskonale wiedział, że tak się nie stanie. Utwierdził się w tym, gdy w wieku 9 lat stracił w katastrofie kolejowej ojca. Wówczas postanowił sobie, że z koleją i pracą w kolei nic wspólnego mieć nie będzie. Trela pierwsze swoje związki ze sceną miał za sprawą lalek - podjął bowiem pracę w nowohuckim teatrze lalek. Finalnie padło jednak na aktorstwo - w 1969 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Ciekawa jest historia wiążąca się z aplikacją Treli na kierunek, co opisujemy w galerii. Kolejne lata pokazały, że komisja nie popełniła błędu przyjmując w swoje szeregi Jerzego Trelę.

Krzysztof Baranowski jest zdruzgotany, bo jedno z jego marzeń legło w gruzach. Miał to zrobić dla swojej żonyZobacz więcej

Jerzy Trela: filmografia, kreacje, nagrody

Jerzy Trela w swojej karierze niemalże od początku kreował swoje postacie w sposób wybitny - i nie jest to żadna przesada. To nie było istotne, czy grał postać pierwszo-, drugoplanową czy epizodyczną - każda przykuwała uwagę widza. Jerzy Trela stworzył wiele wybitnych kreacji teatralnych, współpracując z takimi twórcami, jak Jerzy Jarocki, Andrzej Wajda, Konrad Swinarski, Kazimierz Kutz czy Krystian Lupa. Aktor był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU. Najsłynniejsze z kreacji Treli to chociażby rola Konrada w "Dziadach" (1973), Konrada w "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego (1974), Jaśka w "Weselu", Ojca w "Ślubie" Gombrowicza (1991, otrzymał za swoją kreację nagrodę im. A. Zelwerowicza), Mefistofelesa w "Fauście" (1997), Samuela w "Sędziach" Stanisława Wyspiańskiego (1999, otrzymał za kreację nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza, Feliks Warszawski), czy Majora w "Damach i huzarach" Aleksandra Fredry (2001, krakowski Ludwik).

Wielka dama TVP przez lata zachwycała urodą. Dziś walczy ze straszną chorobąZobacz więcej

Jerzy Trela przez niemal całą karierę artystyczną był blisko związany ze Starym Teatrem w Krakowie. Był profesorem i wykładowcą, a w latach 1984-1990 - rektorem Akademii Teatralnej w Krakowie. Miasto Kraków kochało Trelę z wzajemnością - był laureatem Złotego Wawrzyna Grzymały z 1992 oraz Honorowego Ludwika za całokształt kariery, przyznanego przez Krakowską Fundację Artystów Teatru w 2001. W 2002 otrzymał tytuł "Krakowianina Roku", zaś w 2022 r. został Honorowym Obywatelem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. To zaledwie ułamek wyróżnień, jakie w trakcie swojej wieloletniej kariery otrzymał Jerzy Trela.

Jerzy Trela: życie prywatne - lata szczęśliwego małżeństwa i walka z chorobą

Jerzy Trela był człowiekiem wierzącym, który wskazywał wiarę jako istotny element jego osobowości i kompas moralny. Można powiedzieć, że Trela miał szczególne szczęście - życie zawodowe i prywatne miał w równym stopniu udane. Swoją ukochaną żonę Georgetę poznał jeszcze w czasach licealnych, w tzw. plastyku, czyli szkole plastycznej do której oboje uczęszczali. Ich miłość zaczęła się od przyjaźni, co stworzyło niezwykle solidny fundament, który nie zachwiał się przez 50 lat życia. Zakochani pobrali się w 1965 r. w kościele Świętego Mikołaja w Krakowie. Jego ukochana "Jerzynka", jak nazywał swoją żonę Jerzy Trela, towarzyszyła mu przez pół wieku. Rozłączyła ich dopiero śmierć - żona aktora odeszła przed siedmiu laty, w 2015 r.

W miłości wiek nie ma dla niej znaczenia. "I tak niektórzy myślą, że jestem Twoim dziadkiem"Zobacz więcej

Gdyby nie choroba, z którą walczył aktor, można by jego życie określić iście bajkowym. Z chorobą nowotworową Jerzy Trela walczył ostatnie dwie dekady swojego życia. W 2017 r. nastąpił nawrót choroby i przeszedł operację, która niestety nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Pod koniec 2021 r. stan zdrowia aktora bardzo się pogorszył, zaś w maju 2022 r. media obiegła wieść o odejściu cenionego aktora.

Dowiedz się więcej o Jerzym Treli - w galerii publikujemy ciekawostki i nieznane fakty z życia aktora

Zobacz galerię

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×