Najlepsze tureckie seriale. Dlaczego Polacy kochają tureckie telenowele? [RANKING]

Powiedzmy sobie to wprost – tureckie seriale podbiły Polskę. Stacje telewizyjne prześcigają się w zakupach seriali znad Bosforu, bo wiedzą, że te produkcje przyciągną do nich widzów. Niedawno do tej rywalizacji dołączył nawet Filmbox, próbując uszczknąć dla siebie kawałek tortu. W czym tkwi fenomen tureckich seriali? Specjalnie dla Was zrobiliśmy zestawienie dziesięciu najlepszych tureckich seriali! Sprawdźcie!

Multimedia

Zaczęło się od „Wspaniałego stulecia”, którego premiera na antenie TVP 1 odbyła się 6 października 2014 roku. Telewizja Polska postawiła wszystko na jedną kartę, wówczas tureckie produkcje w Polsce były czymś abstrakcyjnym, egzotycznym, jakby wyjętym z innego świata. Ale opłaciło się, historyczny serial opowiadający o sułtanie Sulejmanie Wspaniałym stał się nie tylko przebojem, ale wręcz popkulturowym fenomenem. Później o „Wspaniałym stuleciu” można było usłyszeć niemal wszędzie – w drodze do pracy, w autobusie, na spacerze z psem, w sklepie. Ludzie pokochali serial i można zacząć zastanawiać się, co takiego miało w sobie „Wspaniałe stulecie”, że historia pochłonęła tylu widzów. Receptą na sukces wydaje się być wymieszanie wątków uniwersalnych, jak miłość, z nieznaną i od nas kulturowo oddaloną historią. Nieznany świat dworu osmańskiego z odcinka na odcinek chciało się odkrywać coraz bardziej.

Zobaczcie nasze zestawienie najlepszych tureckich seriali:

Zobacz galerię

INNE NIŻ POLSKIE

Telewizja Polska przetarła szlaki innym. Jeżeli dyrektorzy innych stacji pukali się w czoło na wieść o zakupie przez TVP „Wspaniałego stulecia”, to później musieli posypać głowy popiołem i sami zacząć nawiązywać współpracę z tureckimi producentami. W ramówkach zaczęły pojawiać się kolejne tureckie produkcje, a do rywalizacji o widza z TVP dołączyła TV Puls. I karuzela zaczęła się kręcić.

Tureckie seriale porwały polskich widzów też z jednego, być może nawet podstawowego powodu – są zrealizowane na zupełnie innym poziomie niż polskie produkcje. W Turcji panuje odmienne od naszego podejście do seriali; widzowie wręcz nienawidzą szczęśliwych zakończeń oraz chcą oglądać biednych bohaterów, którzy zmagają się z coraz większymi nieszczęściami. Wszystko w myśl zasady, że ekranowy bohater musi mieć jeszcze gorsze życie niż potencjalny widz. Do tego tureckie seriale są znacznie dłuższe niż 40-50 minut, długość jednego odcinka tureckiej produkcji często sięga niemal dwóch godzin, więc tak naprawdę mamy do czynienia z ogromnymi produkcjami, które swoim wymiarem przypominają już normalne filmy. Jeszcze inną kwestią jest budżet – tureckie seriale są doinwestowane. Patrząc na ekran, widać, że były dostępne ogromne pieniądze i nie trzeba było oszczędzać. To też działa na widza, który przecież kupuje produkt w pierwszej kolejności wzrokiem.

Najpiękniejsze aktorki z tureckich telenowel. Która skradła Wasze serca? [GALERIA]Zobacz więcej

KONTROWERSJE

Wokół tureckich seriali nie brakuje również kontrowersji. Niektórych rzeczy na ekranie po prostu nie wolno pokazać. Jak wspomniała w 2010 roku scenarzystka Deniz Akçay w rozmowie z Witoldem Szabłowskim dla Gazety Wyborczej – Wysokich Obcasów:

W jednym odcinku chciałam pokazać trzecią siostrę, 17-latkę, jak próbuje piwa. Muzyka, najazd na butelkę, cięcie. Producent jednak zasugerował, żebyśmy inaczej pokazali to jej staczanie się. Co ciekawe, ona w dalszej części scenariusza ma zostać call girl. To nikomu nie przeszkadza, bo islam nie zakazuje korzystania z usług prostytutek i tureccy mężczyźni chodzą tam tysiącami. Ale piwo - nie, tego pokazywać nie wolno. (…) Kolejny raz odpowiedź leży na wschodzie Turcji - tam, gdzie mieszka nasz target. Oni uważają gejów za zboczeńców i nie chcą ich oglądać. Chcesz w ciągu tygodnia zabić serial? Zacznij robić aluzje, że któryś z bohaterów ma ciągoty do swojej płci. Kilka seriali już się na tym wyłożyło. Jak o tym myślę, mam wrażenie, że jako społeczeństwo się cofamy. Już w 1960 r. w filmie ' ki Gemi Yanyana' (Dwa statki obok siebie) był pokazany pocałunek dwóch lesbijek. Później mieliśmy erę filmów erotycznych. A dzisiaj pokazanie geja sprawia, że filmu nikt nie ogląda. Mam wrażenie, że kiedyś sztuka miała wychowywać, pokazywać inne wzorce. To ludzie mieli do niej równać. A dziś to sztuka równa do ludzi. Nie podobają im się geje i dobre zakończenia? Nie będzie gejów, a kończyć będziemy źle.

Najlepiej zarabiające gwiazdy tureckich seriali [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

MODA NA TURECKIE SERIALE

Co ciekawe, zainteresowanie widzów tureckimi seriali w telewizji nie ma żadnego przełożenia na zainteresowanie tureckimi filmami w kinie. „Mustang”, film Deniz Gamze Ergüven, chociaż zbierał doskonałe recenzje i był faworytem do otrzymania Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”, pozostał niestety produkcją niszową, mogącą pomarzyć o takiej popularności, jaką cieszą się seriale. To dowodzi, iż tureckie seriale w Polsce trafiają do zupełnie innej grupy docelowej niż publiczność żywo zainteresowana kinem oraz szeroko pojętą kulturą. Można więc zaryzykować zdanie, że tureckie seriale przejęły publiczność, która wcześniej „karmiła się” przygodami bohaterów opery mydlanej „Moda na sukces”.

Moda na tureckie seriale, jak każda moda, oczywiście może w każdej chwili przeminąć, jednak póki co nic tego nie zapowiada. Wyścig zbrojeń w telewizjach trwa, bo posiadanie tureckiego serialu w ramówce wydaje się być metodą na przyciągnięcie widza. Nic dziwnego, bo co z tego, że scenariusze tureckich seriali często przypominają historyjki rodem z telenowel, skoro pod tym wszystkim tak naprawdę czasami kryje się dużo głębszy przekaz (poruszanie kwestii gwałtów, morderstw honorowych czy praw kobiet) i sens. Pokłosiem mody na tureckie produkcje jest także przybliżenie widzowi innej kultury, odmiennej od tej, którą znał do tej pory, więc jak na razie widać tylko pozytywy tureckiej serialowej ekspansji na nasz rynek telewizyjny.

Jakie są Wasze ulubione tureckie seriale? Komentujcie! Podzielcie się z nami swoimi wrażeniami na temat ulubionych tureckich produkcji! Może jakiegoś serialu brakuje w naszym zestawieniu?

Zobacz galerię

Najlepsze tureckie seriale

Zobacz więcej wideo na kanale Youtube Telemagazynu!

Komentarze

Skomentuj
  • Nietelevidz (gość)

    Te turaskie seriale tak samo nagrane jak polskie,glupie dialogi,rozmymlane meskie statysty i w ogole na okraglo kit,nie majcy odpowiednika w zyciu,bo to bajki,"rezyserzy" w Polsce skopiowali w 500 % -ch wszystko co bylo do skopiowania z tych seriali - pierdali,w zamian za emisje turaskich w Polsce,a Polskich u Turaskow. I tak biznes pierdalowo-serialowo-telewizyjny sie kreci,ku rozpaczy inteligentnych ludzi,dlaczego ? Juz,juz odpowiadam . Poniewaz najlepsze polskie seriale,programy rozrywkowe,koncerty,kabarety i inne cuda - nievidy to te, ktore jeszcze nie powstaly,lub nie zostaly puszczone na wizje. Ale ku uciesze gawiedzi,gminu i plebsu TV uznala , ze mogo byc i w 100% zaspokajaja ambicje ludzi z tych kregow,co mi do tego ?ano nic ! tak napisalem,w 100% bedac przekonanym,ze ludzie z tych wlasnie wymienionych kregow,nie zrozumieja niczego , co napisalem,bo i jakzez mogliby zrozumiec. To proste.

    01.06.2019 11:33
  • A (gość)

    ASI - TO NIEPOWTARZALNY SERIAL = TAKIEGO NIE BYŁO I NIE MA GO Z CZYM PORÓWNAĆ - P KURSKI KIEDY BĘDZIEMY OGLĄDAĆ SERIAL ASI = MURAT I TUBA - NIEPOWTARZALNA PARA Z SERIALU ASI ; DEMIR I ASI

    29.12.2018 15:14
  • P (gość)

    P KURSKI KIEDY BĘDZIEMY OGLADAĆ SERIAL ASI = Z MURATEM I TUBĄ

    29.12.2018 14:18
  • T (gość)

    TYLKO ASI DEMIR I ASI - NIEZAPOMNIANA NIEPOWTARZALNA PARA MURAT I TUBA NIEPOWTARZALNY I NIE DO ZAPOMNIENIA SERIAL = NIE BYŁO TAKIEGO I NIE MA DO PORÓWNANIA

    29.12.2018 14:16
  • Nik (gość)

    Nie wiem kto ogląda tą sieczkę. Brzydcy aktorzy, dialogi pełne agresji, twarze aktorów wykrzywione minami pełnymi nienawiści. Nie wiem jak tvp może promować coś takiego za publiczne pieniądze.

    18.11.2018 20:18
  • GB (gość)

    Ranny Ptaszek - na początku wydawał się fajny. To pierwszy turecki serial z którym się zetknęłam. Na świadomy pocałunek głównych bohaterów trzeba było długo czekać. Ale te podchody były urocze. Serial lekki fajny i przyjemny. Polecam Wspaniałą Dwójkę i Punkt Honoru. Ale najlepszy, najpiękniejszy i taki który oglądałam po nocach i do dziś wracam do wybranych scen to CZEKAJĄC NA SŁOŃCE. ZeyKer jest cudowny ❤👌

    15.11.2018 22:00
  • Odezwał się... (gość)

    męski szowinista ! Jestem kobietą i oprócz tureckich wybranych seriali lubię tez inne kino, np horrory czy thillery, Discovery nie jest mi obce i programy historyczne. A jacy są mężczyźni? Tak samo plotkują , jak kobiety. tak samo albo jeszcze gorzej kłamią, znam wielu facetów, do których cechy przypisywane kobietom pasują , jak ulał! Do Kris - a co jest lepsze od "tureckiej sraczki"???? : Klan, Na wspólnej, Faceci do wzięcia ....?!

    15.11.2018 17:38
  • Albercik (gość)

    Dlaczego polki lubią tureckie seriale: 1) Wszystko co nie rodzime , wydaje im się bardziej pociągające i egzotyczne. 2)Wszyscy mieszkają w pięknych domach jednak nikt nie pracuje. 3) Mężczyźni są przystojni. Typ macho który płacze. Mężczyzna nie występujący w normalnym życiu. 4) Ponieważ kochają intrygi, zdrady, plotki, romanse. To esencja kobiecej psychiki. 5) Ponieważ lubią patrzeć na cierpienie innych. Kobieta gdy nie cierpi jest nieszczęśliwa. Cierpienie, zazdrość , miłość to pojęcia tożsame dla kobiecej psychiki i znaczą właściwie to samo. 6) Rzeczywistość pokazana w serialach jest sztuczna i kompletnie oderwany od prawdziwego życia. Kobiety kochają kłamstwa. Obojętnie czy na swój temat czy inny. Prawdy o świecie i sobie unikają bo ta prawda je przeraża.

    13.11.2018 20:51
  • kris (gość)

    szkoda ze ludzie ogladaja taka turecka sraczke to jest tak realne jak to ze platforma obywatelska jest uczciwa czyli guwno prawda a kurski powinien sie podac do dymisji i przeprosic za takie zeszmacenie polskiej telewizji juz wiem co to jest misja tvp oglupianie ludzi takim badziewiem

    18.10.2018 08:01
  • Fanka (gość)

    Najlepszy serial to Asi,o pięknej i czystej miłości.Serialowa para Asi i Demir niezwykła i czarująca.Bardzo przypomina mi serial Asi Dila Hanim i Beyaz Gelincik.Polecam te seriale wszystkim,będą się podobać i zostaną na długo w pamięci .Męską rolę w tych serialach gra Erkan Petekkaya ,a to mistrz kina i gra niezwykle prawdziwie.Polecam te fantastyczne seriale!

    25.08.2018 18:07
  • Magdalena (gość)

    Bardzo fajne są tureckie seriale a Sezon na miłość to najlepszy i mega pozytywny czasem z łezka w oku super serial

    23.08.2018 23:27
  • Fanka (gość)

    Seriale oglądamy nie tylko dla rozrywki,ale i w celu poznania stylu życia narodu.Oglądam serial Dila Hanim ( 2012r) i nie mogę pojąć wymiaru sprawiedliwości.Wszyscy machają pistoletami jak zabawką ,zabijają i odsiaduje karę podstawiony za pieniądze.Piękna tu jest miłość,ale pełna dramatu i bólu,gra Erkana Petekkayi osiąga szczyty,umie przekazać radość ,ból, rozpacz ,złość, nienawiść i prawdziwą miłość.Tylko prawdziwy mężczyzna potrafi tak płakać.0dcinków jest124 ,na kanale You tube też są.Zachętą do oglądania niech będziе wystukanie дила и рыза 109 110 odcinek prawdziwej uczty.Polecam serial!

    12.08.2018 06:53
  • Julka (gość)

    Zgadzam się z FANKĄ - serial "Yeter" jest ciężki w odbiorze, jak każdy o psychopatach. I Yurdaer Okur, grający neurochirurga jest przerażający! A "Ranny ptaszek', to lekka komedia , którą z przyjemnością się ogląda, choć fabuła prościutka, nieskomplikowana. Demet Ozdemir, którą znamy z "Zapachu truskawki" i Can Yaman ("Dolunay") stanowią parę, która jest wizualnie i aktorsko świetna. I jeszcze to na co zwróciłam uwagę - stroje! Tak modnych, ładnych i gatunkowo dobrych dawno nie widziałam w serialach!

    05.08.2018 10:43
  • Fanka (gość)

    Yeter to bardzo trudny serial .Główny bohater chirurg grał odrażającą postać w Karaday i nie potrafię na niego patrzeć.Żona jest piękna,znamy ją z roli córki Hörren,ale jej trudne życie ,ukrywanie drugiego dziecka nie da się oglądać ze spokojem.Polecam lekki ,wesoły serial Ranny ptaszek.Wszystkie dziewczyny marzą o takim mężu jak Can,z nim się odpoczywa i doskonale bawi.

    29.07.2018 22:27
  • :) (gość)

    Bardzo przepraszam, ale jakie mogą być analogie Ezela do Hrabiego Monte Christo?! Chyba tylko takie, że i Omer został wydany przez przyjaciół, ale to trochę za mało, aby odwoływać się do Dumasa;) Ja polecam serial Yeter - nie jest łatwy. Główną postać kobiecą gra Mihrimah ze Wspaniałego stulecia. Nie wiem, jak długo pociągnę z oglądaniem, bo psychopatów boję się jak ognia!

    26.07.2018 17:36
  • Fanka (gość)

    Ezel to tureckie wydanie Hrabia Monte Christo.Główny bohater jest rewelacyjny i niepowtarzalny.W Karaday zagrał z Bergüzel K .też nadzwyczajnie,nadaje się do filmów kryminalnych.Rozrywkowy serial,który cieszy się obecnie powodzeniem to Ranny ptaszek,jest już 5.odcinek i czekamy z utęsknieniem na 6.Can Yaman Demet Ozdemir udali się znakomicie,są piękni i utalentowani ,można się świetnie z nimi bawić.

    26.07.2018 13:22
  • ...x (gość)

    O nie! Akcji seriali osadzonej stricte w klanie , tych wszystkich strojów, spodni z krokiem nad kostkami, chust i innych detali, tańców ludowych i strzelaniny przy byle okazji bardzo nie lubię. Wolę, aby te obyczaje wypływały gdzieś tak z boku, wystarczy, aby je odczytać.

    24.07.2018 17:34
  • Fanka (gość)

    Serial Syla zachwycił mnie treścią ,uroczym miastem kamiennym i zespołem aktorskim .Serialowa para piękna i niepowtarzalna.Lubię seriale o krwawej wrogości klanów,poznajemy ich kulturę ,tradycje i obyczaje jakże odmienne od naszych.Poznałam seriale:Syla,Cena miłości Miłość i nienawiść i Obca.Te dwa ostatnie zachwyciły mnie swą treścią,pięknem krajobrazu ,ścieżką dzwiękową a serialowa para Beren Saat i Mahsun Kirmizigül pozostaje na długo w pamięci.Obsada serialu Obca z Burakiem Hakki wyjątkowa.Mahsun to piosenkarz ,aktor ,kompozytor i producent filmowy,jednym słowem ma talent.Gra na wielu instrumentach ,wykorzystano jego utwory w serialu,bardzo się podobają i można je słuchać bez końca.Młodziutka Beren zagrała córkę bogatego rodu z kamiennego miasta Midiat,którą zmusili do małżeństwa ,by zakończyć przelew krwi.Hazar,syn zwaśnionego rodu,wykształcony uzdolniony muzycznie przedsiębiorca ze Stanbułu zaczyna od nienawiści i kończy na trudnej ale wiecznej miłości. Piękny serial ,po Asi zajmuje u mnie drugie miejsce .Ciągle do niego wracam.Polecam!

    17.07.2018 18:25
  • Daniela (gość)

    Uwielbiam oglądać tureckie seriale, są dużo ciekawsze ich fabuła jest dynamiczna i często wzruszająca, przyjemniej się ogląda niż np serial M jak miłość nudny jak flaki z olejem

    12.07.2018 18:59
  • logika (gość)

    Nasze polskie seriale są w porównaniu z tureckimi do bani. Tam mamy piękne zadbane kobiety, przystojnych aktorów. Do tego świetnie grających. Nie ma wśród tych seriali " Narzeczona ze Stambułu" czy "Miłość na wynajem"

    10.07.2018 05:11
NowszeStarsze